26.04.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.188.2024.2.AKU

Możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem za 2023 r.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lutego 2024 r. złożyła Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem za 2023 r. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 15 kwietnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Poprosiła pani o pomoc w swojej sytuacji podatkowej za 2023 r.

W styczniu 2021 r. złożyła Pani wniosek o wykup mieszkania od Gminy …, którego jest Pani głównym najemcą. Po ponad dwóch latach i wielu perypetiach związanych z uzyskaniem przez Gminę … certyfikatu energetycznego, doczekała się Pani i w dniu 19 września 2023 r. stawiła się w Kancelarii Notarialnej Pani Rejent … … we …, w celu zakupu od Gminy … tegoż lokalu. Nadmienia Pani, iż przez te ponad dwa lata Gmina … wiedziała, że podpisując umowę najmu na lokal (7 lat temu) była Pani stanu wolnego, a w momencie złożenia wniosku o wykup była Pani zamężna, dlatego została przekazana informacja o tym, że lokal musi kupić Pani sama, że mąż nie ma praw do bonifikaty przy wykupie. Przyjęła to Pani oczywiście do wiadomości i na to była przygotowana w dniu podpisania umowy sprzedaży. W trakcie czytania aktu notarialnego Pani Rejent zwróciła uwagę, że nie może Pani kupić sama mieszkania, ponieważ nie ma z mężem podpisanej umowy o rozdzielności majątkowej. Nigdy nie zamierzała Pani takowej z mężem podpisywać, więc sytuacja was mocno zaskoczyła. W obecności przedstawiciela Gminy …. Pani rejent przerwała czytanie i powiedziała, że jeśli akt zakupu ma dojść do skutku, musicie podpisać tu i teraz rozdzielność majątkową. I że, jeśli tak bardzo wam to będzie przeszkadzało, to możecie za kilka dni podpisać akt notarialny przywracający Państwa wspólność majątkową. Nie wiedzieliście zupełnie skąd taka nagła decyzja, mimo że Gmina miała Państwa dokumenty i wiedzę o stanie prawnym waszego małżeństwa przez dwa lata, a Pani rejent przez dwa tygodnie przed podpisaniem aktu notarialnego. Mimo to nikt nie zwrócił uwagi wcześniej, że taka sytuacja nastąpi. Prosząc o wyjaśnienie, co was czeka po podpisaniu takiej rozdzielności, Pani rejent zapytała tylko, czy prowadzi Pani z mężem jakąś działalność gospodarczą, bo jeśli nie, to taka rozdzielność w waszym życiu nic nie zmienia. Zwłaszcza, że za parę dni można to odkręcić. Chcąc dokończyć transakcję zakupu mieszkania, na którą tyle czekaliście, zgodziliście się i przed podpisaniem aktu zakupu, zawarliście umowę o rozdzielności majątkowej (Repertorium A nr …). A po niej, już tylko Pani zawarła umowę sprzedaży lokalu (Repertorium A nr …). Bardzo wam nie pasowała ta rozdzielność, dlatego od razu wyznaczyliście datę „odkręcenia” tej sytuacji i w dniu 19 września 2023 r., czyli 5 dni później podpisaliście akt notarialny (Repertorium A nr ….) przywrócenia dla was pożądanego stanu rzeczy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne